Før: Milan - Atalanta PDF Skriv ut E-post
Skrevet av Bår Sveinhaug   
fredag 26. februar 2010 17:35

Med onsdagens seier over Fiorentina er Milan kun fire poeng bak Inter, og Rossoneri må fortsette den fine trenden mot Atalanta for å henge på Mourinhos seiersmaskin. Etter tapet mot Manchester United fryktet mange at Milan ville gå inn i en dårlig periode, men laget har tatt full pott den siste uka, selv om spillet mot Fiorentina var mildt sagt elendig. Laget viste allikevel en side av seg selv vi har hatt til gode å se den siste tiden, nemlig det å vinne selv på en dårlig dag. De siste årene har Milan hatt visse problemer med Atalanta. I høstens oppgjør ble det 1-1 etter en sen skåring av Ronaldinho. I 2008-09 sesongen vant Milan begge oppgjørene lagene imellom, mens Atalanta vant begge i 2007-08 sesongen.

De siste ukene har skadelista vokst seg lengre og lengre, og til søndagens kamp er seks mann uaktuelle, mens flere spillere er tvilsomme.Ogucihi Onyewu er ute resten av sesongen. Clarence Seedorf, Gianluca Zambrotta, Mancini og Luca Antonini er fortsatt skadd, og er trolig ute de neste ukene også. Diverse rapporter melder Thiago Silva og Gattuso er tvilsomme til søndagens kamp, mens Ambrosini, som ble skadet mot Fiorentina trolig er tilbake. Mathieu Flamini er suspendert. Dette fører til at midtbanen trolig vil bestå av Gattuso, Pirlo og Beckham, men det er også mulig at Ambrosini spiller fra start for Gattuso eller Beckham. Hvis Ambro og Gattuso begge er ute vil Leonardo måtte benytte Jankulovski eller Abate på midtbanen. I forsvaret  er Abate, Nesta og Silva selvsagte valg, men det er mer usikkert på venstrebacken. I Antoninis skadefravær har Leonardo foretrukket Bonera, som aldri har spilt venstreback før, fremfor Jankulovski. Bonera har slitt i de to kampene han har spilt i posisjonen, og vil trolig måtte vike til fordel for Jankulovski på søndag. I angrep begynner Leonardo så smått å få luksusproblemer. Klaas-Jan Huntelaar er seriens mest effektive spiss med et skyhøy snitt på et mål per 97. minutt, seks totalt. Marco Borriello har kun skåret åtte mål med langt mer spilletid,men han bidrar såpass mye mer i det oppbyggende spillet at Leonardo trolig vil foretrekke han foran formspilleren Huntelaar. Spørsmålet er om Leonardo burde endre formasjon for å få plass til begge.

Atalanta har hatt en svært tung sesong i år. Laget fra Bergamo har ikke klart å kopiere fjorårs-sesongen hvor de endte på 11. plass. Nå kjemper Nerazzurri om å beholde plassen i serien, og ligger for øyeblikket på 19. plass, fire poeng under nedrykksstreken. Tapet av nøkkelspillerne Cigarini og Floccari har svidd, og erstatterne har ikke slått til. Robert Acquafresca krøp tilbake til Genoa med halen mellom beina i januar etter ett mål på 12 kamper. Muttis mannskap står uten seier på de seks siste bortekampene, og har tapt fire av dem. Atalanta må klare seg uten midtbanespillerne Barreto(som knapt har spilt etter overgangen fra Reggina) og den faste førstelagsspilleren Tiberio Guarente. I angrep mangler de veteranen Nicola Amoruso-

Mulige lagoppstillinger:
Milan(4-2-1-3): Abbiati; Abate, Jankulovski, Nesta Silva(Bonera); Gattuso, Pirlo; Beckham; Pato, Ronaldinho, Borriello
Atalanta(4-4-1-1): Consigli, Capelli, Talamonti, Manfredini, Bellini; Ferreira Pinto, Padoin, De Ascentis, Valdes; Doni; Tiribocchi

 

Avspark er 15.00 på søndag.